10 października – światowy dzień zdrowia psychicznego

Zdrowie psychiczne w pracy

Czym jest ZDROWIE PSYCHICZNE czy dotyczy wszystkich sfer psychiki człowieka?
Według definicji WHO zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia czytamy:
Zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności”
To również poczucie spełnienia i satysfakcji z życia, a także niski poziom stresu rozpatrywany w płaszczyznach rozwoju osobistego, osiąganych celów życiowych, panowania nad otoczeniem, samoakceptacji, niezależności, pozytywnych relacji.Stan dobrostanu psychicznego skutkuje zatem optymalnym poziomem aktywności, w tym fizycznej, zaangażowania w pracę, pozytywnie wpływa na samoocenę, a w konsekwencji na relacje międzyludzkie.
💚OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO w ODDZIALE LECZENIA ZABURZEŃ NERWICOWYCH 💚
W ramach obchodów w dniu dzisiejszym, pani psycholog wraz z terapeutkami zajęciowymi w otoczeniu przyrody przy grillu poruszyła temat zdrowia psychicznego, które jest tak bardzo ważne w naszym życiu. Zdrowie psychiczne jest kształtowane przez szereg czynników. Wśród nich znajdują się te, które sprzyjają jego poprawie, np. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, lub powodują jego pogorszenie, np. uzależnienie od alkoholu, stres, brak snu. Dbanie o zdrowie psychiczne polega przede wszystkim na wzmocnieniu pozytywnych oddziaływań oraz zminimalizowaniu tych, które pogarszają stan zdrowia psychicznego. Zdrowie psychiczne wpływa w takim samym stopniu na poczucie dobrostanu jak zdrowie fizyczne, dlatego należy otoczyć je szczególną uwagą i podejmować działania, które sprzyjają jego dobrej kondycji.
Zdrowie psychiczne nie jest dane raz na zawsze.
Co na co dzień możesz zrobić, aby je pielęgnować?:
  • 🟢 obserwuj siebie, swoje emocje i myśli, porozmawiaj z bliskimi Ci osobami, pozwoli to zmniejszyć napięcie emocjonalne
  • 🟢 zadbaj o kontakt z przyrodą
  • 🟢 postaraj się być aktywnym fizycznie ( aktywność dostosuj do swoich potrzeb i możliwości)
  • 🟢 pielęgnuj te relacje, które Cię wzmacniają, zakończyć te, które Cię osłabiają
  • 🟢 zaplanuj drobne przyjemności
  • 🟢 pozwól sobie na spontaniczną radość i zabawę
  • 🟢 bądź asertywny, powiedz ,, nie’’, odmawiaj nie tłumacząc się, gdy nie masz na coś ochoty
  • 🟢 sięgaj po pomoc specjalistów: lekarza psychiatrę/psychologa/psychoterapeutę, kiedy czujesz, że sam nie poradzisz sobie z trudną dla Ciebie sytuacją.
Odwiedziło nas również grono kierownicze wraz z Dyrektorem Szpitala składając całemu zespołowi podziękowania za włożony trud w naszą codzienną pracę na rzecz pacjenta, jednocześnie życząc nam satysfakcji w życiu zawodowym, jak i zarówno prywatnym.
PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM ❗️❗️❗️
W strukturach Naszego Szpitala działa Centrum Pomagaczy – Centrum Zdrowia Psychicznego – Złocieniec MSWiA.
Jeśli potrzebujesz pomocy psychiatrycznej/ psychologicznej zapraszamy do kontaktu z CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO typu B
Świadczy ono usługi w Oddziale w Drawsku Pomorskim, Świdwinie, Łobzie:
• CZP DRAWSKO POMORSKIE ul. Obrońców Westerplatte 11, 78-500 Drawsko Pomorskie
451 167 825– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym
735 198 105– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym
• CZP ŁOBEZ – ul. Drawska 6, 73-150 Łobez
451 071 102– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
734 198 129– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
517 173 194– Zespół Leczenia Środowiskowego
• CZP ŚWIDWIN – ul. Drawska 38, 78-300 Świdwin
734 197 058– Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny
451 071 101– Zespół Leczenia Środowiskowego
606 993 284– Zespół Leczenia Środowiskowego
Udzielane świadczenia dla dorosłych są bezpłatne, świadczone w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.